CookEatShare is also available in English
Cerrar

Print recipe cost

Cost information for the following is not included. Normally this is because the quantity or ingredient is unknown
12 slc Homemade-type white bread, grnd fine in a food processor (about 2 1/2 c.)
3 lb McIntosh apples, (about 8 large)
1 c. Lingonberry preserves* or possibly raspberry preserves plus additional for garnish Lightly sweetened whipped cream for garnish and as an accompaniment
Ingredients Per Recipe Qty Common Price Price per Recipe
3/4 stk unsalted butter, (6 Tbsp.) 3/4 stick
$3.99 per 16 ounces
$0.75
4 c. Homemade chunky applesauce, (recipe follows) or possibly bottled chunky applesauce 4 cup
$0.08 per ounce
$2.75
2/3 c. Water 2/3 cup
n/a
 
1/2 c. Sugar 1/2 cup
$1.44 per pound
$0.32
Total Recipe $3.82
Email Recipe Cost
or Cerrar