CookEatShare is also available in English
Cerrar

Print recipe cost

Cost information for the following is not included. Normally this is because the quantity or ingredient is unknown
1 (8 1/2 ounce) pkg. "Jiffy" corn muffin mix
Ingredients Per Serving Qty Common Price Price per Serving
1 1/2 lbs. grnd beef 2 3/8 oz
$2.49 per pound
$0.37
1 lg. onion 0.1 onion
$0.79 per pound
$0.03
1/4 c. minced green peppers 1.2 teaspoons
$2.19 per pound
$0.02
1 clove garlic, chopped 0.1 garlic cloves
$4.00 per pound
$0.00
1 (15 ounce) can tomato sauce 1 1/2 fl oz
$1.85 per 15 fluid ounces
$0.18
1 (12 ounce) can whole kernel corn 1.2 fl oz
$3.89 per 16 ounces
$0.21
1 1/2 teaspoon salt 1/6 teaspoon
$2.91 per 16 ounces
$0.01
2-3 teaspoon chili pwdr 1/4 teaspoon
$5.29 per 2 1/2 ounces
$0.05
1/8 teaspoon pepper 0.01 teaspoon
$7.99 per 16 ounces
$0.00
1/2 c. black olives, sliced 2 3/8 teaspoons
n/a
 
3/4 c. Cheddar cheese 1 tablespoon
$6.99 per 32 ounces
$0.08
1/2 c. lowfat milk 2 3/8 teaspoons
$3.99 per gallon
$0.01
Total per Serving $0.96
Total Recipe $9.60
Email Recipe Cost
or Cerrar