CookEatShare is also available in English
Cerrar

Print recipe cost

Cost information for the following is not included. Normally this is because the quantity or ingredient is unknown
For the filling:
Ingredients Per Serving Qty Common Price Price per Serving
1 stick of butter 1/4 stick
$3.99 per 16 ounces
$0.25
1 cup of sugar 1/4 cup
$1.44 per pound
$0.16
1.5 cups of flour (sifted, self-rising) 1/3 cup
$2.99 per 5 pounds
$0.06
1 teaspoon of baking powder 1/4 teaspoon
$2.59 per 10 ounces
$0.01
1 teaspoon of vanilla extract 1/4 teaspoon
$8.00 per 8 fluid ounces
$0.04
1 egg 1/4 egg
$2.53 per 12 items
$0.05
1 tablespoon of sour cream 3/4 teaspoon
$2.65 per 16 ounces
$0.02
2 tablespoons of water 1 1/2 teaspoons
n/a
 
3-4 apples 7/8 apples
$1.46 per pound
$0.51
1 teaspoon cinnamon powder 1/4 teaspoon
$2.99 per 4 ounces
$0.02
1 tablespoon of sugar 3/4 teaspoon
$1.44 per pound
$0.01
½ cup of chopped walnuts 2 tablespoons
$9.89 per 16 ounces
$0.32
Total per Serving $1.45
Total Recipe $5.80
Email Recipe Cost
or Cerrar