CookEatShare is also available in
English
Cerrar
¡La cocina más grande del mundo!
Select Language
Español
Русский
English
日本語
Italiano
Preferencia de Lenguaje
Inscríbate
Iniciar sección para miembros
Inicio
Recetas
Chefs
Temas & Guías
Grupos
Mis Páginas
Recetario
Noticias
+ Receta
Inicio
»
Recetas
» Sweet Yeast Dough, Sticky Buns, Cinnamon
Suggestions?
Sweet Yeast Dough, Sticky Buns, Cinnamon
- Recipe Cost
Cost information for the following is not included. Normally this is because the quantity or ingredient is unknown
2 pkt (0.25-ounce) active dry yeast
  Currant-pecan filling for
  Sticky pecan glaze for
1 x -(up to)
Ingredients
Per Serving Qty
Common Price
Price per Serving
1/4 c. Hot
water
1 teaspoon
n/a
3 x Large
eggs
1/4 eggs
$2.53 per 12 items
$0.05
1/3 c. Granulated sugar
1 1/3 teaspoons
$1.44 per pound
$0.02
2 tsp
Salt
1/6 teaspoon
$2.91 per 16 ounces
$0.01
1/2 tsp
Baking soda
0.04 teaspoon
$2.59 per 10 ounces
$0.00
1 c.
Buttermilk
or possibly sour lowfat
milk
1 tablespoon
n/a
1/2 c. Melted
butter
or possibly vegetable oil
2 teaspoons
$3.99 per 16 ounces
$0.08
3Â 3/4 c. All-purpose
flour
1/4 cup
$2.99 per 5 pounds
$0.05
2 c. Whole wheat
flour
2 tablespoons
$4.89 per 5 pounds
$0.04
1/4 c. Wheat
germ
1 teaspoon
$6.79 per 12 ounces
$0.05
1Â 1/2 c. Packed brown
sugar
2 tablespoons
$2.79 per 2 pounds
$0.08
1/2 c.
Butter
, softened
2 teaspoons
$3.99 per 16 ounces
$0.08
1Â 1/2 Tbsp. Grnd
cinnamon
3/8 teaspoon
$2.99 per 4 ounces
$0.03
1/2 c. Dry
currants
2 teaspoons
$3.04 per 10 ounces
$0.06
3/4 c. Finely minced
pecans
1 tablespoon
$7.39 per 8 ounces
$0.22
1 c.
Butter
, softened
1 tablespoon
$3.99 per 16 ounces
$0.17
1Â 3/4 c. Packed brown
sugar
2 tablespoons
$2.79 per 2 pounds
$0.10
1/4 c. Dark
corn syrup
1 teaspoon
$3.99 per 16 fluid ounces
$0.04
3/4 c. Small
pecan
halves or possibly coarsely minced pecans
1 tablespoon
$7.39 per 8 ounces
$0.22
1Â 1/2 c. Brown
sugar
2 tablespoons
$2.79 per 2 pounds
$0.08
1Â 1/2 Tbsp.
Cinnamon
3/8 teaspoon
$2.99 per 4 ounces
$0.03
1Â 1/2 c. Powdered
sugar
2 tablespoons
$2.59 per 2 pounds
$0.04
1/8 tsp
Vanilla
0.01 teaspoon
$8.00 per 8 fluid ounces
$0.00
1 Tbsp.
Butter
1/4 teaspoon
$3.99 per 16 ounces
$0.01
1 Tbsp.
Lemon juice
1/4 teaspoon
$2.19 per 15 fluid ounces
$0.01
2 Tbsp. Hot
water
1/2 teaspoon
n/a
Total per Serving
$1.48
Total Recipe
$17.81
Please
Inicia sesión
or
Inscríbate
to edit Recipe Cost info
Email Recipe Cost
Send To
Mensaje (opcional)
or
Cerrar
© 2025 CookEatShare
Acerca de
|
Dinos lo que piensas
|
blog
Términos de Uso