2 cups flour ( 1 Cup White and 1 cup brown or both white) |
2 tablespoons |
$2.99 per 5 pounds
|
$0.03 |
1-1/3 Tablespoons baking powder |
1/3 teaspoon |
$2.59 per 10 ounces
|
$0.01 |
3/4 teaspoon salt |
0.06 teaspoon |
$2.91 per 16 ounces
|
$0.00 |
2 Tablespoons sugar |
1/2 teaspoon |
$1.44 per pound
|
$0.01 |
1/4 Cup Chia Seeds |
1 teaspoon |
n/a
|
|
1 egg |
0.08 egg |
$2.53 per 12 items
|
$0.02 |
1 Cup milk |
1 tablespoon |
$3.49 per gallon
|
$0.02 |
1/4 Cup melted butter |
1 teaspoon |
$3.99 per 16 ounces
|
$0.04 |
1 Tbsp Vanilla |
1/4 teaspoon |
$8.00 per 8 fluid ounces
|
$0.04 |
Raspberry or other Type of Jam. Apple jelly is amazing |
0.08 raspberry |
$2.99 per 5 5/8 ounces
|
$0.00 |
Total per Serving |
$0.17 |
Total Recipe |
$2.07 |