Print recipe cost

Ingredients Per Serving Qty Common Price Price per Serving
16 ounce. lasagna noodles 1 1/3 oz
$1.25 per pound
$0.10
1 c. minced onion 1 tablespoon
$0.79 per pound
$0.02
2 cloves garlic, chopped 1/6 garlic cloves
$4.00 per pound
$0.00
1/4 c. butter 1 teaspoon
$3.99 per 16 ounces
$0.04
4 (6 1/2 ounce.) cans tuna, liquid removed and flaked 2 1/6 fl oz
$2.69 per 12 ounces
$0.21
2 (10 1/2 ounce.) cans cream of celery soup 1 3/4 fl oz
$1.50 per 10 3/4 ounces
$0.13
2/3 c. lowfat milk 2 2/3 teaspoons
$3.99 per gallon
$0.01
1 teaspoon dry oregano 0.08 teaspoon
$3.89 per 3/4 ounces
$0.02
1/4 teaspoon pepper 0.02 teaspoon
$7.99 per 16 ounces
$0.00
12 ounce. sliced Mozzarella cheese 1 oz
n/a
 
16 ounce. sliced American cheese 1 1/3 oz
$4.50 per 12 ounces
$0.50
1 c. grated Parmesan cheese 1 tablespoon
$5.49 per 6 ounces
$0.27
Total per Serving $1.31
Total Recipe $15.66
Email Recipe Cost
or Cerrar